100 hetke

fotokonkurss ja näitus

2017. aasta suvel toimus fotokonkurss, kus eestlased püüdsid pildile Soomega seotud elamusi ja soomlased omakorda kõike, mida Eesti nende jaoks tähendab. Pildile püütud hetkedest valis žürii nii Eestist kui ka Soomest 50 fotot ja sündis koondnäitus “100 hetke” kahest lähedasest naabrist ja sellest, kuidas nad teineteist näevad.

 

Eesti ja Soome 100. juubelile pühendatud konkursil jagati sotsiaalmeedias üle 2000 naabriteteemalise foto. Eestlaste Soome-pildid leiab märksõnaga #soomehetk ja soomlaste koondpilti naaberrahvast aitab leida #vironhetki. Toimunud fotokonkursi reegleid saad lugeda siit.

 

Näitused Eestis ja Soomes

Viru Keskus, Tallinn, 3.–19. november 2017
Tartu Kaubamaja aatrium, 23. november – 8. detsember 2017

Sanomatalo, Helsingi, 25. jaanuar – 11. veebruar 2018

Helsingi Sadama Lääneterminal 2, Helsinki, 3. mai – 30. juuni 2018

 

Žüriisse kuulunud tuntud Soome fotograafi, äsja Soome kultuuri tulevikuauhinnaga pärjatud Meeri Koutaniemi sõnul üllatus ta, kui vähe oli nii eestlaste kui ka soomlaste tehtud fotodel inimesi: „Pildid räägivadki ehk rohkem naabermaast kui naaberrahvast.” Teise žürii liikme Raul Rebase sõnul tõid fotod samas välja kahe rahva sarnasuse – armastuse looduse vastu. Lisaks nimetatuile kuulusid žüriisse veel Postimehe fotograaf Eero Vabamägi, Helsingin Sanomate fotograaf Akseli Valmunen ja Soome Instituudi juhataja Anu Laitila.

 

Näituse kujundas Kadri Klementi arhitektuuribüroost b210, graafiline disainer oli Moonika Maidre.

Peapreemiad

   

Žürii valis 100 näitusepildi seast välja ka kaks peapreemia väärilist fotot. Kategoorias #soomehetk võitis eestlase Kristjan Kongo droonifoto Soome vanast vasekaevandusest ja kategoorias #vironhetki osutus võitjaks Sonja Miettunen, kelle kaunis looduspilt on tehtud Lähtel Tartumaal. Mõlemad peaauhinnad pani välja Tallink.

 

Lisaks anti välja veel kolm finalistipreemiat. Iittala Soome 100 kujundusega Aalto vaasi pälvis Ann-Leena Miller, ühe kuu HeyDay Organic mahlad said Riina Kindlam ja Henrietta Hako-Rita.

 

Konkursi ja näituse korraldaja on Soome Instituut.

 

Korraldajad

Toetajad

Partnerid

Meediapartnerid